Za izradu vlastitog džema potrebno je dobre volje, malo vremena, strpljenja i naravno ljepljivih prstiju, ali uskoro ćete  lizati prste i vi i vaši ukućani.

A upravo nam je došlo idealno vrijeme da poberemo iz svog dvorišta svo zrelo voće ili kupimo na placu od bakica voće kako bi napravili svoju marmeladu.

Ako niste nikada radili sami svoju marmeladu, evo što će vam trebati:

    1. Voće: Ako prvi put radite džem, najbolje je započeti s vrstama voća s visokim sadržajem pektina poput citrusa, jabuka, brusnica, ribiza, šljiva i dunja. Ovo voće će se prirodno lakše zgusnuti kuhanjem sa šećerom.
    2. Šećer: osim što zaslađuje okus, šećer zajedno s pektinom i voćnim kiselinama stvara potrebnu gelastu teksturu. Šećer također djeluje kao konzervans koji održava boju voća i sprječava pojavu plijesni.
    3. Pektin: Komercijalno proizvedeni pektin ponekad se dodaje pekmezu kada voće ne sadrži dovoljno vlastitog prirodnog pektina. Pektin je prirodna tvar koja se nalazi u bobicama, jabukama i drugom voću. Kada se kuha na visokoj temperaturi u kombinaciji s kiselinom i šećerom, formira se u gel.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pevex (@trgovacki_lanac_pevex)

A osim voća i osnovnih sastojaka, potrebne su vam sljedeće stvari:

  1. Veliki lonac ili tava s debelim dnom: korištenje teške tave sprječava da voće zagori na vrućini, a istovremeno pruža veću površinu za isparavanje.
  2. Staklenke za džem: Za čuvanje džema nakon kuhanja koristite staklene staklenke od pola litre (koje se lako steriliziraju) otporne na toplinu.
  3. Drvena žlica otporna na toplinu

Recept za domaći džem od bobica

Vrijeme pripreme: 5 minuta

Vrijeme kuhanja: 20 min

Sastojci

Oko pola kilogama svježeg bobičastog voća (jagode, borovnice, kupine)

3/4 šalice granuliranog šećera

2 žlice svježeg soka od limuna

Prstohvat soli

  1. Stavite tanjur otporan na toplinu u zamrzivač.
  2. Očistite voće i ogulite ako je potrebno i izrežite ga na sitne komadiće. Pomiješajte voće, šećer i sol u velikom loncu s debelim dnom. Stavite lonac na laganu vatru, otopite šećer. Pojačajte temperaturu, dovedite do potpunog vrenja uz miješanje i gnječenje voća gnječilicom za krumpir ili vilicom. Dodajte sok od limuna; smanjite vatru na laganoj vatri, često miješajući, dok se ne zgusne i dok se smjesa ne uhvati za žlicu, oko 20 minuta. Skinite svu smjesu koja ispliva na površinu.
  3. Maknite lonac s vatre i na tanjur žlicom stavite malo pekmeza. Pustite da odstoji jednu minutu, a zatim prstom gurnite mrlju pekmeza. Jednom kada se površina pekmeza nabora, znači da se stvrdnuo. Ako je još uvijek tekuće, nastavite kuhati nekoliko minuta do ponovnog testiranja.
  4. Stavite gotov vrući džem u dvije čiste staklenke, ostavite da se potpuno ohlade na sobnu temperaturu ako ga čuvate u hladnjaku (do mjesec dana), u suprotnom nastavite s metodom konzerviranja za dulje skladištenje.

I ne zaboravite da sve što bi vam moglo zatrebati za ovo vijeme berbe naći ćete u bogatoj ponudi Pevexa.

Znači trk do Pevexa i sretno u pripremi zimnica!