razgovor za posao

Nekada je životopis sadržavao sve bitne činjenice neke osobe i bio čitan prije poziva na razgovor za posao, tako da je poslodavac mogao steći širu sliku o kandidatu za radno mjesto koje treba popuniti. Na temelju tog dokumenta se i pozivalo na razgovor.


Danas takav životopis više nije potreban, dovoljna su samo znanja i vještine navedene u nekoliko redaka, kao osnovni kriterij za zaposlenje. Vaš privatni život, karakter, obitelj i slobodne aktivnosti, poslodavcu više nisu u fokusu.
Kada ste preskočili prvu prepreku i ušli u krug za razgovor, valja obratiti pažnju na neke od mnogobrojnih ‘sitnica’ koje ne bi, barem tada, trebalo spominjati.
Postavljati pitanja o slobodnom vremenu na prvom razgovoru, kod poslodavca stvara lošu sliku o vašim radnim navikama, barem tako sugeriraju priručnici za takve razgovore. Mada, vrlo je važno znati sve sastavnice radnog odnosa i takvo pitanje trebalo bi biti sasvim normalno.
Ako se odlučite dati neku pohvalu tijekom razgovora, ne bi li razgovoru dali nešto ležerniji tijek, nikako ne pohvaljujte osobu s kojom razgovarate, njen stil odijevanja, razgovora, gestikulaciju, već ako morate, pohvalite interijer, neki ukrasni predmet, nagradu ili sliku. Sve drugo bi se moglo shvatiti kao laskanje, čak i flert, a ne iskrena pohvala.
Dobro se informirajte o kompaniji prije nego što dođete na razgovor. Svakom poslodavcu svidjet će se ako postavite neko konkretno pitanje vezano za kompaniju i vaš posao, umjesto da se tek na razgovoru interesirate o viziji, misiji i ciljevima.
Dakako, ima još mnogo situacija koje bi trebalo izbjegavati, ali i onih koje bi volio vidjeti vaš budući poslodavac. Generalni je savjet, budite to što jeste, ne pretjerujete u ničemu, ali nemojte ni sakrivati vaše talente i sposobnosti. Budite umjereni i prirodno simpatični.
Ako to neće pomoći, onda je vrlo vjerojatno da to nije niti posao za vas, a ni poslodavac.
M.Z.