nesanicaSan je prirodni proces koji je genetski usvojen u našem organizmu i prati gibanje, ritam naše planete. Kada se san poremeti, nastaju mnogi problemi u našem tijelu.

Resurse za sve naše aktivnosti koje obavljamo tijekom dana, san obnavlja u značajnoj mjeri, utječe na učenje, sposobnosti koncentracije i pamćenja, fizičku izdržljivost i zdravlje. Ipak, nedostatak sna najviše utječe na psihološko funkcioniranje. Nesanica nas čini razdražljivima i neraspoloženima pa nije ni čudo da kronični poremećaj funkcije sna predstavlja jedan od okidača za depresiju i rastrojenost.

Većina ljudi je sklona frustraciji i uznemirenosti zbog loše prespavane noći pa tijekom sljedećeg dana pokušavaju nadoknaditi nedostatak sna na razne načine, što nije dobro. Spavanje preko dana nije dobro rješenje. Odlazak u krevet bez potrebe za snom ponovno uzrokuje nesanicu. I tada smo u začaranom krugu.
Kako bi rasterećeni legli u krevet, valja mozak osloboditi svih mentalnih pretumbacija, što je dakako vrlo teško, ali treba pokušati razriješiti dnevne probleme prije spavanja.

U pomoć stiže i stara poslovica, koja kaže da je jutro pametnije od večeri, što će reći da se ništa neće preko noći dogoditi dok vi spavate, niti ćete iz kreveta nešto riješiti, a ujutro, ako se probudite naspavani, lakše ćete se domisliti rješenju za vaše probleme jer će mozak biti svjež.

Prema tome, u velikom broju slučajeva smo sami sebi najveći neprijatelj kada se radi o nesanici. Kada si još odredite da nitko i ništa nije vrijedno vaše nesanice, da je vaše zdravlje i san vama najvažnije, tada će i nesanica nestati. Utonite u san s planovima i maštanjima o nekom narednom izletu ili događaju koji vas veseli, a dnevne brige ostavite za sutra ujutro.
M.Z.