nutrijent

Kako se ljeto bliži kraju, a poslovne obaveze nas vraćaju u predinamičnu stvarnost, naš organizam, iako mažen odmorom, zabavom i kvalitetnom prehranom na godišnjem odmoru, polako popušta pod pritiskom stresa, ako ne obraćamo dovoljno pažnje na održavanje imuniteta i mentalnog zdravlja.


Uz nadolazeće češće promjene vremena, kiše i zahlađenja, izloženost organizma je sve veća, pa treba poduzimati preventivne mjere u prehrani, kako bi održali visoku razinu imuniteta i zdravlja uopće, te spremno dočekali jesen.
Moderna i brza prehrana često ne zadovoljava sve potrebe našeg organizma. U kombinaciji s ostalim, vrlo je važno uklopiti u jelovnik sljedeće namirnice koje sadrže sljedeće nutrijente:
1. Folati – smanjuju rizik od raka i potiču stvaranje novih stanica u tijelu. Folata ima u avokadu, kelju, slanutku i leći.
2. Magnezij – pomaže mišićima i živcima, regulira krvni pritisak i nivo šećera u krvi. Ima ga u smeđoj riži, sezamu, avokadu, slanutku.
3. Vitamin B12 – podiže raspoloženje i energiju, pomaže kod probave, čuva zdravlje srca, kože i kose. Ima ga u morskim plodovima, jogurtu, žitaricama, no tijelo ga teško apsorbira iz hrane.
4. Vitamin D3 – pomaže apsorpciju kalcija i zdravlje kostiju te smanjuje rizik od gripe, dijabetesa i raka. Tijelo ga dobiva sunčanjem, a ima ga u nekim gljivama i iznutricama.
5. Vitamin E – vrlo snažan antioksidans. Balansira hormone, jača kosu, obnavlja kožu, ublažava PMS. Kao i vitamini B i D, gubi se kuhanjem namirnica. Najviše ga ima u orašastim plodovima, sjemenkama, ribljem ulju.
6. Vitamin K2 – vrlo važan za srce, mozak, kosti i oralno zdravlje. Ima ga u tvrdim sirevima, žumanjcima i lisnatom, zelenom povrću.
Sirova hrana ima najviše vitamina i minerala. Treba kombinirati što više različitih namirnica kako bi se dobilo sve što je tijelu potrebno. Treba jesti i fermentiranu hranu, što često zaboravljamo, te tokom jedenja biti fokusirani na jelo, a ne uz to raditi još nekoliko stvari, kao čitati vijesti, gledati TV i sl.
M.Z.