Zabrinjavajuće brojke jedan su od glavnih pokretača obilježavanja Hrvatskog dana debljine koji je povod za okupljanje brojnih stručnjaka

15. ožujka 2024. – Osma konferencija Hrvatski dan debljine u organizaciji Udruge za prekomjernu težinu, Opće bolnice Varaždin i Sveučilišta Sjever te suorganizaciji Hrvatskog društva za debljinu HLZ-a i Hrvatskog društva za barijatrijsku kirurgiju HLZ-a ove godine donosi mnoštvo novosti i smjernica na koji način prepoznati debljinu, koji su joj uzroci i kako ju liječiti. Prevencija je rezervirana većinom za mladu populaciju i roditelje, jer čak 1 180 000 odraslih osoba u Hrvatskoj živi s debljinom, kao i 56 000 djece i adolescenata, što nam jasno govori kako smo s prevencijom zakasnili kod većine odraslog stanovništva.

Na osnovu analize podataka iz hrvatskih istraživanja procjenjuje se kako je u Hrvatskoj stopa debljine u djece i adolescenata 2022. godine bila dvostruko veća nego 1990. Stopa debljine se također udvostručila u odraslih žena te čak utrostručila u odraslih muškaraca.

Važno je znati da se odnos prema hrani uči već od malih nogu u krugu obitelji kada su roditelji važan faktor prepoznavanja uhranjenosti vlastite djece, o čemu je govorila izv. prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović, epidemiologinja HZJZ-a. „Roditelji mogu djelovati kao važni pokretači promjene i podrške za zdrav rast i razvoj u djetinjstvu. Istraživanja pokazuju da roditelji ne mogu uvijek točno percipirati status uhranjenosti svojeg djeteta. Svrha je našeg istraživanja prikazati roditeljsku percepciju statusa uhranjenosti njihova djeteta i identificirati prediktore potencijalno pogrešnih roditeljskih percepcija“.

U rješavanju suzbijanja epidemije debljine važno je obuhvatiti sve faze procesa i sve subjekte. Prevencija je prvi korak u kojem educiramo djecu, roditelje i mlade ljude o zdravom načinu života, važnosti fizičke aktivnosti i balansirane prehrane, ali i edukacije drugih vlastitim primjerom. Vrlo je teško kod mladih biti autoritet, ako profesori i roditelji kao životni uzor ne žive ono što govore. Istovremeno, uz prevenciju potrebno je mijenjati životne navike više od milijun odraslog stanovništva i liječiti one kojima je potrebna liječnička pomoć.

„Vrlo je važno da svi liječnici i zdravstveni djelatnici prepoznaju i dijagnosticiraju debljinu kao bolest te pomognu osobama s preuhranjenošću i debljinom odgovarajućim terapijskim pristupom koji podrazumijeva unaprijed definirane ciljeve i individualnu terapiju. Sukladno novim smjernicama debljina se danas liječi prilagodbom prehrambenih navika, tjelesnom aktivnošću, kognitivno bihevioralnim tretmanom, lijekovima, endoskopskim i kirurškim metodama.“, naglasio je prof. dr. sc. Davor Štimac, gastroenterolog, predsjednik Hrvatskog društva za debljinu.

U varaždinskoj Općoj bolnici debljina se danas može liječiti i kirurškim putem o čemu je više govorio doc. dr. sc. Alen Pajtak, abdominalni i barijatrijski kirurg, ujedno i predsjednik Organizacijskog odbora konferencije, „Za brojne pacijente kod kojih je debljina već uzela maha i uz pojavu popratnih bolesti poput visokog tlaka i šećerne bolesti dodatno narušila kvalitetu života, posljednjih godina u RH postoje i kirurške procedure liječenja debljine, tzv. barijatrijska kirurgija, čime pacijenti ne dobivaju samo gubitak kilograma već i razrješenje popratnih bolesti, te dobivaju godine života; s obzirom da znamo kako debljina skraćuje životni vijek“.

U Varaždinu se na današnji dan u organizaciji Županije Varaždinske i Opće bolnice Varaždin obilježava i „3. županijski dan osviještenosti o debljini“ povodom kojeg se održava javno-zdravstvena akcija mjerenja krvnog tlaka, visine i težine ispred palače Herzer Gradskog Muzeja Varaždin u kojoj sudjeluju studenti Sveučilišta Sjever.

Glavni zaključak osme konferencije Hrvatski dan debljine dala je predsjednica Udruge za prekomjernu težinu Sonja Njunjić: „Prevencija i edukacija stanovništva najvažniji su alati u sprječavanju daljnjeg porasta pretilih i debelih u društvu, a multidisciplinarni pristup liječenju pretilih nužan je za poboljšanje njihova života te fizičkog i mentalnog zdravlja. Postojanje civilnih udruga iznimno je važno u rješavanju problema debljine iz razloga što se ljudi lakše odlučuju rješavati svoje probleme kada imaju potporu onih koji su prošli kroz isto te ih ne osuđuju, već ih razumiju jer su bili u istoj situaciji. Također, važno je graditi zdravstvenu kulturu i educirati liječnike i sve osobe koje se bave temom debljine o načinima komunikacije s ljudima kojima je potrebna pomoć “.