14. listopada 2024. – U listopadu 1972. godine unajmljeni zrakoplov koji je prevozio urugvajsku ragbijašku momčad, njihove prijatelje i članove obitelji pao je na jedan od najnegostoljubivijih dijelova Zemlje – snijegom prekrivene Ande. Uslijedila je potresna priča o preživljavanju unatoč svim izgledima, priča toliko izvanredna da i danas šokira svijet. Od 45 putnika u zrakoplovu, samo je njih 16 preživjelo, ali svi su platili visoku cijenu. Toj nevjerojatnoj priči sada se vraća dokumentarna serija Preživjeti: zrakoplovna nesreća u Andama, koju Viasat Explore premijerno prikazuje od 20. listopada u 22 sata. U tri uzbudljive epizode, preživjeli prepričavaju događaje uz mnoštvo živopisnih i dramatičnih detalja. Riječ je o putovanju u samo središte jedne od najočajnijih i najodvažnijih priča o preživljavanju u 20. stoljeću.
Bespomoćni u hladnoći: pad i posljedice
Dana 13. listopada 1972. godine let 571 urugvajskih zračnih snaga, koji je prevozio ragbijašku momčad Old Christians, srušio se u Andama zbog loših vremenskih prilika i navigacijskih pogrešaka. Olupina se zaustavila na udaljenom ledenjaku, više od 3600 metara iznad razine mora, na mjestu toliko izoliranom da se spašavanje činilo nemogućim. Preživjeli su se zatekli u jednom od najsurovijih okruženja na svijetu, gdje temperatura noću pada daleko ispod ništice. Bez zimske odjeće i s minimalnim zalihama hrane, nada je gotovo odmah počela kopnjeti.
Ostaci zrakoplova pružali su slabašan zaklon. Preživjeli su podijelili hranu koju su uspjeli pronaći – malo čokolade, nekoliko boca vina – no bilo je jasno da zalihe hrane neće potrajati. Spasilačke ekipe pretraživale su to područje 11 dana, a zatim su odustale, pogrešno pretpostavivši da nitko ne bi mogao preživjeti pad u tako negostoljubivom okruženju.
Suočavanje s nezamislivim
Kako su dani odmicali, glad i izloženost hladnoći uzeli su smrtonosni danak. Bez spasa na vidiku i s tijelima oslabljenim od gladi, preživjeli su se suočili s nezamislivom dilemom: umrijeti od gladi ili početi konzumirati tijela svojih mrtvih prijatelja. U onome što će poslije biti jedno od najstrašnijih otkrića o katastrofi u Andama, donijeli su nemoguću odluku da pojedu smrznuta tijela onih koji su poginuli u nesreći.
Izdržljivost u susretu s gnjevom prirode
Preživjeli su se više od dva mjeseca borili s niskim temperaturama, gladovanjem i psihičkim mukama. Priroda je bila neumoljiva, a olupinu su povremeno zatrpavale lavine koje su odnosile još života. Neke je usmrtila pothlađenost, budući da su im ozljede nastale u nesreći onemogućile kretanje.
Dana 20. prosinca 1972. godine, nakon više od dva mjeseca nezamislivih patnji, svijet je napokon doznao da ima preživjelih. Spasilačka ekipa, zahvaljujući Parradovom i Canessinom herojskom pješačenju, stigla je do mjesta nesreće i helikopterom prebacila preostalih 14 preživjelih na sigurno. Njihova nevjerojatna izdržljivost i odlučnost u suočavanju s minimalnim izgledima za preživljavanje privukli su globalnu pozornost, a njihova je priča postala simbol ljudske upornosti i danas je jedna od najpoznatijih priča o preživljavanju u modernoj povijesti.
Dokumentarna serija Preživjeti: zrakoplovna nesreća u Andama baca novo svjetlo na taj izvanredan događaj zahvaljujući dosad neviđenim snimkama i osobnim iskazima onih koji su preživjeli tu noćnu moru. Kroz živopisna i dojmljiva svjedočanstva preživjelih, ova dokumentarna serija pripovijeda konačnu priču o njihovom herojstvu tijekom događaja koji je poznat kao „Čudo u Andama“.