Možda ovo ne bih mogla napisati, da se osobno nisam uvjerila dokle je ljudsko ponašanje spremno ići da svjesno, ili nesvjesno povrijedi druge, pod izlikom prijateljstva.

Dvolične osobe, poznatije kao i one koje zabijaju nož u leđa, nisu rođene takve. Takvima ih je napravilo društvo. Ako malo razmislite, nitko nije rođen sa sposobnošću da mrzi, priča loše o drugima ili sa željom da ogovara druge.

Dvoličnost je osobina naučena promatranjem drugih. Iako većinu svoje mladosti provedemo u školi, svi znamo da škola takvo ponašanje ne uči. Stoga za zaključiti je da se ovakvo ponašanje naučilo promatrajući druge, poput roditelja, prijatelja, rođaka.

Obrazac dvoličnog ponašanja može se desiti bilo kada i u bilo kakvoj situaciji, a najčešće su zavist i ljubomora. To su zapravo dva različita pojma koja ću vam sada objasniti.

Zavist, dešava se u ranijoj dobi. To je emocija, kada osoba želi nešto što druga osoba ima, dok je ljubomora strah da nam netko ne uzme ono što imamo. Iako su ove dvije emocije i osobine jako slične, nadam se da ste shvatili razliku.

Kako prepoznati dvoličnu osobu?
– uvijek govore dobro o vama kada su u vašem društvu
– prenijet će vaše tajne koje ste im povjerili
– pokušavaju izvući bilo kakvu korist
– iznose lažne stvari o vama i prenose ih svakoj osobi sa kojom se druže
– sebični su i pohlepni
– obožavaju stvarati drame

Postoji još mnogo znakova koje odaju ovakvu osobu, a zaštititi se možete na slijedeći način:
– ne vjerujte baš svakoj osobi koju ste tek upoznali
– ne uključujte ih u svoj krug prijatelja
– ne prihvaćajte odmah njihove zahtjeve na socijalnim mrežama
– provjerite njihove aktivnosti
– ne povjeravate se osobama koje ste tek upoznali

Da zaključim ovaj kratak članak.

Dvoličnost bih mogla nazvati i opsesijom. No ima ljudi koji si ne mogu pomoći. Zavist je jako loša osobina koja upropaštava takvu osobu.

Budite sretni i zadovoljni sobom i onim što imate.

Ana-Marija Karakaš