Dokumentarci Žene koje su se borile protiv Hitlera i Zagonetka kostiju: Rodna revolucija donose uvid o čudesni doprinos koji su žene dale kroz povijest

Zagreb, 1. ožujka 2021. – Međunarodni dan žena globalni je događaj kojim se odaje počast društvenim, ekonomskim, kulturnim i političkim postignućima žena. Osmog ožujka ove godine Viasat History obilježit će Međunarodni dan žena s dvije fascinantne posebne emisije o čudesnom doprinosu koji su žene dale kroz povijest.

Prva dokumentarac je Žene koje su se borile protiv Hitlera, čiju premijeru možete pogledati u ponedjeljak, 8. ožujka, u 21:00 sat. Dokumentarac donosi priče o ženama koje su bile dovoljno hrabre da kažu „ne“ nacističkoj ideologiji, koje su pružile otpor barbarstvu unatoč rizicima koje je sa sobom donosilo protivljenje vladajućem sustavu. Majke, radnice, komunističke aktivistice, socijalistice i konzervativke, redovnice, studentice, dolazile su iz svih društvenih slojeva te su nekoć bile uzorne građanke Trećeg Reicha. Neke su djelovale u okviru širih mreža, dok su druge udruživale snage sa supruzima, zaručnicima i prijateljima. Neke su se protiv sustava čak borile i same. Premda su im životi bili na kocki, uvijek u opasnosti da ih prokažu susjedi ili rođaci, prenosile su povjerljive informacije, dijelile antinacističke letke i spašavale Židove od deportacija. Uhićenja su značila odlazak u zatvor, deportacije, pa čak i smaknuća. Desetljećima su smatrane tek pomoćnicama slavnih muških boraca za slobodu, pri čemu su mnogi propuštali uopće i istražiti njihov stvarni doprinos borbi protiv nacizma. Tko su bile te žene? Zašto su se odlučile oduprijeti režimu, ugrožavajući time sigurnost sebe i svojih obitelji? Iz kakvih su okruženja dolazile? Dokumentarac donosi još uvijek uglavnom nepoznatu priču o tim pripadnicama njemačkog pokreta otpora te izvlači iz sjene neke od tih junakinja. Među njima su i dužnosnica Ministarstva propagande Libertas Schulze-Boysen, novinarka Ruth Andreas-Friedrich i studentica Sophie Scholl.

Muškarci koji love i žene koje sakupljaju – to je naša predodžba o pretpovijesti. Drugi od dokumentaraca koje Viasat History emitira povodom Međunarodnog dana žena dovodi u pitanje takav pogled. Zagonetka kostiju: Rodna revolucija, čiju premijeru također možete pogledati 8. ožujka, u 22:05 sati, otkriva znanstvene metode koje se inače koriste u forenzici, a koje su pomogle istraživačima diljem svijeta da doznaju više o pretpovijesti. Muškarac u ulozi lovca odavno se smatrao glavnim hraniteljem obitelji, s položajem na vrhu društvene piramide od samih početaka ljudske povijesti. Međutim, danas mnogi istraživači tvrde da je takvo mišljenje pogrešno. Na temelju te su teorije prvi arheolozi u 19. i na početku 20. stoljeća proglasili „prirodni“ status quo. No ne uklapaju se svi nalazi u takvu predodžbu, a pokazuje se da je sve više starijih tumačenja zapravo pogrešno, dok arheolozi preispituju poznate obrasce društvenih uloga i otkrivaju neočekivane činjenice. Ovaj fascinantni dokumentarac otkriva istinu o tome jesu li doista postojale umjetnice iz kamenog doba, bogate kraljevne iz brončanog doba i sjekirama naoružane pripadnice Vikinga.

Dok svijet u ponedjeljak, 8. ožujka, obilježava Međunarodni dan žena, Viasat History emitirat će dva zanimljiva dokumentarna filma koja predstavljaju nadahnjujuća postignuća žena te donose nepoznate činjenice o ženskoj revoluciji. Premijere pogledajte u 21:00 sat (Žene koje su se borile protiv Hitlera) i u 22:05 sati (Zagonetka kostiju: Rodna revolucija).