Hrvatski prirodoslovni muzej jutros je postao mjesto gdje se povijest, umjetnost i tehnologija spojila u jedno – najavljena je čarobna izložba “Dvorac svjetla”, prva takve vrste u Hrvatskoj. Od 7. studenoga 2025. do 11. siječnja 2026. poznati perivoj i dvorac Trakošćan pretvorit će se u bajkovitu pozornicu obasjanu tisućama svjetala koja pričaju priče prošlih vremena – ali na moderan, gotovo filmski način.

“Baština nije samo ono što čuvamo, nego i ono što reinterpretiramo”, poručila je ravnateljica Muzeja Dvor Trakošćan dr. sc. Goranka Horjan. I bila je u pravu – jer Trakošćan se ovog puta ne zadovoljava time da bude samo kulisa, već postaje živo svjetlosno platno. Projekt je nastao u suradnji s poznatom češkom tvrtkom DECOLED, čiji su potpis nosile instalacije u Parizu, Budimpešti i drugim europskim metropolama. Sada i Hrvatska ima svoju zimsku bajku.

Zamišljeno je da posjetitelji kroče u svijet svjetlosnih skulptura inspiriranih bogatom poviješću dvorca – od lovstva i viteštva do glazbe i mitskih priča. Bit će tu raskošnih kočija, šumskih bića, glazbenih instrumenata i zmaja Trakošćana koji će doslovno oživjeti pod tisućama lampica. “Svjetlo povezuje vrijeme, prostor i emocije. Kroz njega pričamo priču o Trakošćanu – o ljudima koji su ondje živjeli i onima koji ga danas otkrivaju na novi način”, dodala je ravnateljica.

Viši kustos Ivan Mravlinčić najavio je da “Dvorac svjetla” neće biti samo izložba nego pravo iskustvo – šetnja kroz umjetnost i povijest uz dašak misterija. “Baština je živa. Želimo da ju posjetitelji dožive, razumiju i zavole na nov način”, poručio je.

Načelnik Općine Bednja Damir Poljak, koji Trakošćan s ponosom naziva srcem svog kraja, dodao je da ova manifestacija ima i posebno značenje za lokalnu zajednicu. “Ovo nije samo izložba, ovo je naša zajednička čarolija. Svjetlo spaja sve nas.”

Svečano otvorenje donosi i glazbenu poslasticu – koncert violinista Alexandra Shonerta iz Praga, uz potporu Veleposlanstva Republike Češke. A onda kreće prava zimska avantura! Program “Kad padne mrak… zimska bajka u Trakošćanu” nudi sve od kostimiranih obilazaka dvorca i kreativnih radionica do Escape room misterija “Misterij u dvorcu” – savršeno za one koji vole male detektivske igre. Čekaju vas i tematski programi poput “Tajne lepeze – zavođenje bez riječi”, “Točno u pet – čajanke s groficom” te božićni misterij “Tajna nestale purice”.

Uz svu zabavu i sjaj, Trakošćan će postati i mjesto susreta stručnjaka – već vikend nakon otvorenja održat će se Nacionalni forum interpretatora baštine, dio europske mreže Interpret Europe.

Kako je to sažela ravnateljica Horjan: “Povezujemo tradiciju i tehnologiju, prošlost i budućnost. Želimo da svatko osjeti taj spoj i doživi Trakošćan kao mjesto gdje svjetlo priča priče.”

Detalji o programu i ulaznicama dostupni su na storyoflights.eu/hr/hrvatska/trakoscan