Tuškanac u travnju donosi filmski maraton posvećen čovjeku koji je ostao upamćen kao jedini pravi Agent 007 – legendarni Sean Connery. Osim besprijekornog šarma, britanske elegancije (unatoč tome što je bio ponosni Škot) i glasa koji bi otopio i ledenu kocku u martiniju, Connery je na ekranu pokazivao i emocionalnu dubinu koja ga je lansirala daleko izvan granica akcijskog junaka. Ukratko – očekujte vrhunske filmove, kultne scene i špijunsku eleganciju kakvu više nitko ne može izvesti s takvim stilom!
Portreti: Sean Connery donosi osam filmova koji će se prikazivati u Kulturno informativnom centru (KIC). Ciklus započinje 04. travnja u 21 sat filmom Dr. No (1962) – prvom Bondovom avanturom koja je uvela legendarnu rečenicu „Bond. James Bond.“ te ostala upamćena po egzotičnim lokacijama i kultnoj sceni u kojoj Ursula Andress izlazi iz mora u bijelom bikiniju.
Psihološka krimi-drama Marnie (1964) prati ženu koja emocionalnu prazninu i seksualnu frustriranost nadoknađuje krađama. Hitchcockova fetišistička opsjednutost glumicom Tippi Hedren oživljena je u Conneryjevu lik Marka Rutlanda, dominantnog muškarca koji ju ne može imati.
Temeljena na izvornom scenariju bivšeg vojnog zatvorenika Raya Rigbyja, Lumetova ratna drama Brdo (1965) prati skupinu britanskih vojnika u sjevernoafričkom logoru tijekom Drugog svjetskog rata gdje se suočavaju s fizičkim i psihičkim zlostavljanjem. Connery je film smatrao osobnim trijumfom jer mu je omogućio da se dokaže izvan uloge Jamesa Bonda.
Radnja SF drame Zardoz (1974) smještena je u apokaliptičnu budućnost u kojoj skeptični Zed izaziva bogolikog vođu Zardoza i otkriva istinu o besmrtnosti, dok u humornoj pustolovini Čovjek koji je želio postati kralj (1975) Connery glumi britanskog veterana koji u Aziji pokušava uspostaviti vlastito kraljevstvo, suočavajući se s brojnim opasnostima, pohlepom i moći.
Da je glumac od formata, potvrdila je Conneryjeva uloga franjevca u adaptaciji istoimenog romana Umberta Ecoa Ime ruže (1986). Radnja istražuje uzrok misterioznih smrti u srednjovjekovnom samostanu, a Connery je nagrađen prestižnom nagradom BAFTA za najboljeg glumca.
Adaptacija istoimenog bestselera Toma Clancyja Lov na Crveni Oktobar (1990) oslonjena je na hladnoratovsku logiku i emancipaciju baltičkih država od raspadajućeg Sovjetskog Saveza, pri čemu slavi vrijednosti slobodnog svijeta na čelu s SAD-om.
Ciklus će zaključiti akcijski triler Hrid (1996) u kojem FBI-jev biokemičar (Nicolas Cage) i bivši britanski agent (Sean Connery) pokušavaju spriječiti teroristički napad na San Francisco. Film je navodno inspirirao lažne tvrdnje o iračkom kemijskom oružju za masovno uništenje koje su dovele do britanske intervencije u Iraku.