Zagreb, 16. srpnja 2024. – Nakon dokumentarca „Živim Dunav”, redatelj Braňo Molnár ponovno donosi fantastičan i emotivan portret skrivenih kutaka Dunava.

Braňo Molnár redatelj je koji na vodi izoštrava svoja osjetila. Pratimo ga dok plovi rijekom i u obližnjim šumama gdje unaprjeđuje svoje razumijevanje života. I sam postaje dio krajolika te bilježi ponovno rađanje prirode i čarobne kutke koji se ondje još uvijek nalaze.

Dunav je, nakon Volge, druga najdulja rijeka u Europi. Dug je 2850 km, a izvire u gorju Schwarzwald te se ulijeva u Crno more. Svojim tokom prolazi kroz deset zemalja: Njemačku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Bugarsku, Rumunjsku, Moldaviju i Ukrajinu.

Delta Dunava najveća je riječna delta u Europskoj uniji. Veći dio delte nalazi se u Rumunjskoj, dok je njezin sjeverni dio u Ukrajini. U riječnoj delti te njezinim močvarama i jezerima živi 45 vrsta slatkovodnih riba. To je najbolje očuvana delta u Europi, a 1991. godine proglašena je dijelom UNESCO-ve svjetske baštine.

Dunav je proteklih nekoliko desetljeća doživio drastične promjene u pogledu korištenja zemljišta i prekomjernog iskorištavanja prirodnih resursa. U ovom jednosatnom dokumentarcu redatelj Braňo dijeli s nama svoju osobnu prošlost s Dunavom te putuje kroz vrijeme u doba svojega djeda.

Braňo je u djetinjstvu zajedno s djedom svjedočio gradnji brana Gabčíkovo–Nagymaros, čiji je cilj bilo spriječiti katastrofalne poplave, unaprijediti plovnost rijeke i proizvoditi čistu električnu energiju. Međutim, taj je projekt imao i loše strane: zauvijek je ukrotio nesputani Dunav, uništivši desetke četvornih kilometara jedinstvenih ekosustava unutar svojih granica. A doveo je i do najpoznatijeg prekograničnog spora o vodi koji je stigao do Međunarodnog suda pravde. Slučaj „Gabčíkovo–Nagymaros“ nikada nije neriješen.

Dunavsku fantaziju premijerno pogledajte na programu Viasat Nature, u nedjelju, 21. srpnja, u 14:00 sati.