11. travnja 2025. – Na Europskom trgu u Zagrebu niknuo je pravi mali zoološki korzo – edukativna izložba Urbana bioraznolikost – dragocjeni stanovnici Zagreba. Ili kako bismo mi rekli: “Upoznaj svoje susjede – možda su jež, možda lisica, a možda divlja svinja.”
Grad Zagreb i Zoološki vrt udružili su snage kako bi pokazali da grad nije dom samo ljudima, nego i čitavom šarenom društvu s krilima, repovima i brkovima. Cilj izložbe? Otvoriti nam oči i srca za sugrađane koji ne plaćaju porez, ali zato itekako doprinose ekosustavu.
Do Uskrsa, svi znatiželjnici mogu prošetati između panoa i saznati što to pčele rade kad nisu na medenom dopustu, gdje vrane tračaju, kako ježevi biraju stanove i koliko su lisice stvarno lukave.
„Zagreb je grad izuzetno bogat bioraznolikošću. Na njegovu području živi velik broj životinjskih vrsta – od kukaca do divljači, a mnoge su i zakonom zaštićene. Kako bi Zagrepčani s njima imali skladan suživot, važno je da ih poznaju i da znaju što u njihovoj blizini činiti, a što ne. Grad i građani zajedno mogu uvelike doprinijeti očuvanju ovdašnjeg životinjskog svijeta. Ustanove zadužene za zaštitu prirode u Zagrebu iz godine u godinu rade sve veći posao, a građani imaju sve više sluha za stvaranje navika kojima štite životinjski svijet“, poručila je Vlasta Ranogajec, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba.
Kada građani primijete bolesne i ozlijeđene divlje životinje, trebaju nazvati Info centar na broj 01 2008 354. Veterinarska se pomoć potom životinjama pruža u Oporavilištu za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba.
„Lani je Oporavilište imalo najviše posla u svojoj povijesti. Zaprimilo je čak 1631 životinju. Radi unaprjeđenja skrbi za bolesne i ozlijeđene divlje životinje prošle se godine s radom počelo i u novoj zgradi Oporavilišta u Dumovcu. U Zoološkom vrtu posvećeni smo edukaciji građana o odgovornom odnosu prema divljim životinjskim vrstama. Kako bismo o tome educirali što veći broj građana, ovu smo edukativnu izložbu donijeli u srce Zagreba. Primjerice, spremnici s otpadom se trebaju zatvarati kako divljim životinjama ne bi predstavljali lako dostupan izvor hrane, a na velike se staklene površine mogu postaviti naljepnice koje sprječavaju koliziju ptica sa staklom. Poletarce ne smijemo uznemiravati, a s livada ne smijemo odnositi lanad i kuniće“, kazao je Ivan Cizelj, ravnatelj Ustanove Zoološki vrt Grada Zagreba.
Edukativna izložba Urbana bioraznolikost – dragocjeni stanovnici Zagreba jedna je od mnogobrojnih aktivnosti kojima Zoološki vrt Grada Zagreba obilježava sto godina postojanja.