Ako i vi imate paletu sjenila na kojoj koristite samo dvije nijanse ili suhu maskaru onda zaista trebate poslušati savjete koje donosimo u nastavku.

Začudo, na većini make-upa nije predviđen rok trajanja, a stari kozmetički proizvodi mogu uzrokovati ozbiljne probleme s kožom i zdravljem ako se koriste zastarjeli.

Ako primjećujete da vam koža nenormalno reagira, to bi moglo biti od stare šminke. Iako vam je teško bacati make-up proizvode, imajte na umu da stara šminka može poslužiti kao uzgajalište mikroba. Imajte sljedeće stvari na umu:

Da, šminka im a rok trajanja!
Tekući puder obično traje 12 mjeseci, dok maskara i eyeliner traju tri mjeseca. Proizvodi za usne obično traju oko dvije godine, pa i manje ako se koriste često ili se dijele. Kompaktni proizvodi, budući da su ‘kruti’, obično će trajati dvije godine ili više ako se pravilno skladište, ali budite svjesni da će učinkovitost i pigmentacija vremenom izblijediti.

Što je kozmetika starija, to je manje učinkovita!
Što je kozmetika starija, kemijski sastojci proizvoda počinju propadati, Konzervans se počne razgrađivati, pa omogućava nastajanje bakterija.

Čak i neotvorena šminka može predstavljati rizik za zdravlje!
Većina ljudi misli da su ‘neotvoreni’ proizvodi ‘svježi’ proizvodi. Proces raspada će se odvijati sporije, ali nakon što je proizvod izložen zraku, događaju se isti efekti isteka. Također je moguće da se konzervansi pokvare i prije nego što ih otvorite.

Upotreba šminke kojoj je istekao rok trajanja (osobito pudera i eyelinera) može prouzročiti infekciju!
Korištenje starih eyelinera može nadražiti osjetljivo područje oko očiju, uzrokujući da postanu natečene i crvene. Puderi kojima je istekao rok mogu nadražiti vašu kožu i uzrokovati male crvene izbočine koje nalikuju aknama.

Regulatorna agencija savjetuje da maskaru bacite nakon tri mjeseca, jer ih bakterije lako kontaminiraju, što dovodi do većeg rizika od infekcije očiju. Ako ste dobili infekciju očiju (poput ružičastih očiju ili konjuktivitisa), najbolje je baciti svu šminku za oči koju ste koristili dok ste imali infekciju, savjetuju Centri za kontrolu i prevenciju bolesti.

Čišćenje stare šminke ju neče uvijek oživjeti! Srećom, nije sve izgubljeno. Neke stvari možete očistiti. Primjerice, možete dezinficirati rabljene ruževe na način da ih umočite u 70% alkohol i obrišite gornji sloj. Isto možete učiniti i s puderima. To će zaštititi proizvod i spriječiti stvaranje bakterija. Također, održavajte četke čistima.

Šminka pohranjena u kupaonici je posebno rizična!
Da biste produžili rok trajanja šminke, ključno je pravilno skladištenje šminke. Iako možda ima smisla držati kozmetiku u kupaonici, čuvanje proizvoda tamo možda i nije najbolja ideja. Vlažna para iz tuševa može uzgajati plijesan, posebno u starijim proizvodima.