Općenito na zdravlje našeg organizma valja misliti sada, jer naš stil života danas itekako kroji naše zdravlje u budućnosti, sve do duboke starosti. Postoji mnogo stvari koje možete već sada promijeniti, unatoč faktorima poput dobi i spola koji utječu na mogućnost oboljenja od osteoporoze. Znanstvenici predlažu neke akcije i aktivnosti koje će vidno utjecati na zdravlje sada, ali i u bliskoj i daljnjoj budućnosti.

  • Vježbanje koje uključuje težinsko opterećenje kostiju drži kosti snažnima. Idealno, vježbanje bi trebalo uključivati mješavinu aktivnosti poput hodanja i trčanja te vježbi s težinskim opterećenjem kao što su sklekovi, plivanje i dizanje utega. Odrasli stari između 19 i 64 godine trebali bi tjedno na prethodno spomenuti način vježbati najmanje 150 minuta.
  • Pušenje utječe na stanice koje sudjeluju u izgradnji kostiju, pogotovo kod osoba mlađih od 30 godina, s obzirom na to da oni tada još stvaraju koštanu masu. Postoji veći rizik da će pušači oboljeti od osteoporoze, a oni koji puše vjerojatno su mršaviji od osoba koje ne puše, pa nemaju dovoljno mišićne mase i masnog tkiva da ublaže pad koji može dovesti do loma. Nakon menopauze, jajne stanice prestanu proizvoditi estrogen, pa je dobro imati određenih masnih naslaga, jer se u njima proizvodi estrogen.
  • Uravnotežena dijeta mora sadržavati 700 miligrama kalcija na dan kako bi se stara kost nadomjestila novom. Ako niste u grupi ljudi kojoj prijeti osteoporoza, ne morate svojoj dijeti dodavati kalcij. Također, kalcij je bolje uzimati putem hrane, a ne tabletama, ali to ne vrijedi za osobe koje boluju od Kronove bolesti, jer ona onemogućava adekvatnu apsorpciju kalcija iz hrane. S druge strane, osoba svaki dan u svoj organizam mora unijeti 10 mikrograma vitamina D.
  • Višak kilograma apsolutno nije poželjan, ali lagane osobe i osobe sitne građe u startu imaju manje koštane mase pa lakše lome kosti. Svaki dodatni gubitak kilograma smanjuje silu koju je potrebno aplicirati na kost kako bi se slomila.
  • Četiri je puta vjerojatnije da će žene oboljeti od osteoporoze. To je tako jer im nakon menopauze padne nivo estrogena. Hormonska terapija može pomoći održati kosti snažnima te može onemogućiti frakture koje nastupe zbog slabosti kostiju.
  • Kada su kosti slabe, kosti će se i lakše slomiti, čak i pri naočigled benignim udarcima u pod. Starije osobe koje jednom padnu i slome kuk mogu vrlo lako izgubiti svoju nezavisnost. Uz to, svaki pad može oštetiti kralježnicu osobe sa slabim kostima.

Sve što učinimo za sebe danas, kasnije će nam se vratiti, imajte na umu da tijelo pamti svako dobro djelo!

M.Z.