23. listopada 2024. – Dana 2. studenog u 21:00 na programu Viasat History premijerno se prikazuje prva epizoda nove šestodijelne dokumentarne serije Špijunke iz Drugog svjetskog rata čije nastavke možete pratiti subotom navečer. Serija obiluje koloriranim arhivskim snimkama i intervjuima sa stručnjacima, a prikazuje neustrašive žene koje su prkosile predrasudama i riskirale svoje živote špijunirajući iza neprijateljskih linija u pokušaju da promijene tijek rata. U našem članku predstavljamo neke od njih – hrabru špijunku koju njena drvena noga nije spriječila da se upusti u avanture opasne po život, trostruku agenticu te manje poznatu sestru Christiana Diora.
Virginia Hall bila je prva špijunka koja se infiltrirala u okupiranu Francusku. Nacisti su je zvali Šepava dama jer je imala samo jednu nogu – lijevu nogu je izgubila u nesreći tijekom lova prije rata. No, njezin duh nije bio slomljen. Izradila je sebi drvenu nogu i kad je izbio rat, dobrovoljno se prijavila za mjesto vozačice ambulantnog vozila te je spašavala ranjene vojnike s bojišnice. Kada je Pariz pao pod njemačku okupaciju 1940. godine, zahvaljujući svojoj karizmatičnoj osobnosti, Virginia je izgradila impresivnu mrežu otpora u južnoj Francuskoj. Poslana je iza neprijateljskih linija kako bi nastavila svoje aktivnosti pritom opskrbljujući agente novcem, oružjem i hranom te otvarajući sigurne kuće i spašavajući pilote. Unatoč svojoj drvenoj nozi, samo koordiniranje joj nije bilo dovoljno. Jednom prilikom je prokrijumčarila alat u policijsku postaju u Marseilleu kako bi pomogla dvanaestorici zatvorenika koji su čekali pogubljenje, da pobjegnu. Dugo joj je bilo dopušteno da slobodno djeluje jer šovinistički Gestapo nije vjerovao da žena može uspjeti kao špijunka, no na kraju su je uvrstili na svoju listu. Kao majstorica prerušavanja, Virginia se mogla pretvoriti u četiri različite žene u jednom danu, a čak je dala i izbrusiti zube kako bi izgledala kao francuska seljanka. Nikada nije bila uhvaćena.
Priča kaže da je svjetski poznat parfem Miss Dior nazvan po sestri Christiana Diora – Catherine. Tijekom Drugog svjetskog rata, Dior je tek bio u usponu kao modni brend. Christian je gradio veze, a njegova sestra vodila je opasan dvostruki život. Ljubav je bila glavni pokretač njezinih špijunskih aktivnosti: zaljubila se u starijeg oženjenog čovjeka, Hervea Des Charbonneriesa, koji je bio član pokreta otpora. Catherine im se pridružila dostavljajući informacije o kretanjima njemačkih ratnih brodova i trupa te o lokacijama minskih polja putem radijskog operatera. Gestapo ju je uhvatio 1944. godine. Mučili su ju i ucjenjivali, no nakon što nije pristala surađivati, poslali su je u koncentracijski logor Ravensbrück. Njezin brat učinio je sve što je mogao da je oslobodi, ali bezuspješno. Konačno je uspjela pobjeći nakon što je logor u panici evakuiran u zimu 1945. godine te se vratila svojoj obitelji koja devet mjeseci nije znala gdje se nalazi. Catherine se nikada nije mogla pomiriti s užasima koncentracijskog logora. Odselila se iz Pariza te je kupila farmu ruža u Callianu u Provansi gdje je uzgajala ruže za proizvodnju parfema.
Nisu sve špijunke radile isključivo za savezničke sile. Vera Eriksen nije smatrana samo najljepšom špijunkom na svijetu već i jednom od najtajanstvenijih. Nije bila samo dvostruka, već i trostruka agentica. Rođena u Sibiru, odrasla je u Danskoj, a potom odlazi u Pariz gdje je plesala balet i bila dilerica bjeloruskim emigrantima. Jedan bjeloruski dvostruki agent ju je regrutirao u sovjetsku obavještajnu službu, a za nju se interesirao i MI5. To nije bilo dovoljno pa je njemačka vojna obavještajna služba, Abwehr, zatražila da im odaje informacije o Britancima i pomaže u pripremi njemačke invazije. Postala je izdajica isključivo kako bi preživjela nakon višekratnih pokušaja da ubojstava i ucjena. Uhićena je kada je Abwehr poslao nju i dva suputnika u Škotsku gdje su se ukrcali na vlak za London. Do danas se točno ne zna koja je bila njezina misija, a njezina sudbina svakako ostaje misterij jer je nakon uhićenja jednostavno nestala. Povjesničari samo mogu nagađati što joj se dogodilo. Je li stvarno radila za Britance? Je li bila trudna s članom britanske vlade? Ili je možda ipak umrla kako potvrđuje smrtovnica sumnjivog podrijetla izdana u Njemačkoj? Nikada nije otkriveno.
Vera je jedna od velikih misterija svijeta špijunaže, ali nije jedina. Špijunke rata radile su u pozadini, u tajnosti, prkoseći smrti svaki dan. Neke su postale legende, druge su zaboravljene. Serija Špijunke iz Drugog svjetskog rata donosi priče o najizvanrednijim i najhrabrijim među njima.