Giuseppe Lavazza posjetio Kolumbiju i područja na kojima se uzgaja kava zajedno s delegacijom predsjednika Juana Manuela Santos

Giuseppe Lavazza, potpredsjednik Grupe Lavazza i počasni konzul Republike Kolumbije u Torinu, u društvu Juana Manuela Santosa Predsjednika Republike Kolumbije i dobitnika Nobelove nagrade za mir  2016. godine, posjetio je lokalne zajednice u općini Mesetas u departmanu Meta, u podnožju planinskog lanca Cordillera Oriental. Ovo područje ima izrazito simbolično značenje za preporod Kolumbije nakon oružanog sukoba, gdje se kava godinama nije uzgajala.

Od 2015. godine, Lavazza provodi svoj globalni program ¡Tierra! na ovom području putem neprofitne Zaklade Giuseppe i Pericle Lavazza te u suradnji s lokalnim institucijama, nevladinim organizacijama i tvrtkama, odgovarajući na potrebe za razvojem poduzetništva, poljoprivrednim i tehnološkim edukacijama i infrastrukturnim unaprjeđenjima. Konačni cilj ovih napora je unaprijediti društvene i ekološke okolnosti, kao i tehnike proizvodnje, zajednica uzgajivača kave i njihovih obitelji.

Od 2013. godine, s obustavom sukoba s FARC-om, vlada poljoprivrednim obiteljima dodjeljuje zemlju koja je u prošlosti korištena za uzgajanje ilegalnih usjeva, s ciljem obnove plantaža kako bi one ponovno zasjale starim sjajem.

Tijekom prve faze projekta koji je razvila Zaklada Lavazza, između 2015. i 2017. godine ostvareni su neki važni rezultati: preko stotinu kolumbijskih poljoprivrednih obitelji uspjelo je obnoviti plantaže kave dovevši ih u njihovo izvorno stanje nakon što se, tijekom razdoblja gerilskog ratovanja, godinama nitko nije brinuo o njima. Time je, tijekom kratkog razdoblja, ovo područje već počelo proizvoditi visoko kvalitetnu kavu za Lavazzin brend ¡Tierra! Colombia, čiji sastojci potječu iz 100% održivog poljoprivrednog uzgoja certificiranog od strane nevladine organizacije Rainforest Alliance, međunarodne organizacije koja promiče uvođenje održivih poljoprivrednih praksi s ciljem zaštite okoliša i jamčenja dostojanstvenih životnih uvjeta za uzgajivače.

Tijekom druge faze, koja je pokrenuta prošle godine i još uvijek se provodi, Zaklada je odlučila pružiti uzgajivačima kave potrebne alate kako bi obuzdali i minimizirali učinke klimatskih promjena, ali i kako bi ponovno pokrenuli regionalno gospodarstvo i ponovno integrirali obitelji uzgajivača u područjima koja su proteklih desetljeća bila pogođena nizom presudnih i duboko ukorijenjenih društvenih problema. Današnji sastanak s lokalnim zajednicama odvija se u ovom kontekstu, podržavajući provođenje plana “Tehnološke transformacije” koji promiče i podržava Zaklada Lavazza te koji se realizira u okviru međunarodnog partnerstva koje obuhvaća kolumbijske institucije (Ured predsjednika i Ministarstvo telekomunikacija, ANE), Carcafé, Microsoft, SAP, te upravitelje projekta ALO partners i neprofitnu udrugu Makaia.

Nakon zajedničkog posjeta Giuseppea Lavazze i predsjednika Juana Manuela Santosa, Zaklada Lavazza željno iščekuje budućnost s partnerima koji su omogućili postizanje tako važnih rezultata u tako kratkom vremenskom razdoblju. Ciljevi su ambiciozni: proširiti krug djelovanja na druga područja u departmanu Meta te povećati broj škola, poljoprivrednih gospodarstava, drugih struktura i obitelji koje će imati koristi od triju komponenti projekta koji čine pristup internetu i povezivost, usvajanje kulture i tehnologije, te osnaživanje proizvođača.

Projekt “Tehnološka transformacija” podijeljen je u faze koje redom obuhvaćaju omogućavanje povezivosti na ovom području, potom provedbu tehnoloških edukacija te na koncu pružanje usluga telemedicine lokalnim stanovnicima.

Na plantažama kave i u školama u departmanu Meta, povezivost je omogućena korištenjem tehnologije TV White Space (TVWS) koja iskorištava neupotrijebljeni televizijski frekvencijski prostor.

Ovaj mali ali inovativni program donosi visok učinak i vidljivost, do te mjere da ga kolumbijske institucije danas smatraju pionirskim projektom, projektom koji javne i privatne institucije vide kao model koji se može kopirati u drugim dijelovima zemlje.

Projekt se sastoji od četiri elementa

Pristup internetu i povezivost putem tehnologije TV White Space (TVWS)

 

  Usvajanje kulture i tehnologija, informacije i komunikacija   Osnaživanje proizvođača kave

 

  Telemedicina i teledijagnostika
 

2 škole povezane putem TVWS-a

 

5 plantaži kave povezanih putem TVWS-a

 

   

32 proizvođača kave su naučili kako iskoristiti tehnologiju i unaprijediti proces proizvodnje kave

 

33 nastavnika su naučili kako iskoristiti tehnologiju kako bi unaprijedili nastavu

   

Potrebna analiza i implementacija temeljnih praksi

 

Pristup omogućen obiteljima koje rade na svim plantažama kave

Partneri: Ured predsjednika Kolumbije, Zaklada Lavazza, Carcafé, Microsoft Corporation, Microsoft Kolumbija, Ministarstvo telekomunikacija, ANE, ALO&Partners, MAKAIA, Sveučilište u Antioquiai, SAP.