lan zdravlje

Dnevno uzimanje žlice sirovog, nerafiniranog lanenog ulja, dobivenog hladnim postupkom, prelivenog preko pola šalice nemasnog svježeg sira može vidno pomoći našem organizmu.

Sjemenke lana su bogat izvor tiamina, riboflavina, piridoksina, folne kiseline, pantotenske kiseline, te niacina. Sadrže i brojne minerale – bakar, magnezij, mangan, fosfor, selen, željezo, kalcij i cink, što dovoljno govori o iznimnoj ljekovitosti.

Posebno je važno istaknuti da je lan i odličan izvor alfa-linolenske kiseline iz koje se složenim biokemijskim procesom dobiju omega-3 masne kiseline koje višestruko povoljno djeluju na organizam, ublažavajući upale i bol vezanu u artritis, osteoporozu, migrenu. Omega-3 masne kiseline također imaju utjecaj na snižavanje visokog krvnog tlaka i kolesterola, a pojedine studije pokazuju da pozitivno može utjecati i na dijabetes.

Zašto je lan supernamirnica? Možda i zato što u sebi sadrži toliko omega-3 masne kiseline da mu ne može parirati ni riblje ulje. Osim toga, odličan je antioksidans, pa savršeno popravlja žensku hormonalnu sliku.

Ipak, ako uzimate lan u zrnu, ništa se ne će dogoditi u vašem tijelu. Zrno će jednostavno proći kroz organizam bez da u njemu ostavi svoje sastojke. Zato je važno, ako već nemate laneno ulje, sjemenke treba samljeti i jednu žličicu umutiti u 1dcl mlake vode te popiti svako jutro. Tako je najjednostavnije. Umjesto vode može biti jogurt ili vrhnje. Lan ne treba mljeti u velikim količinama, već samo koliko trebate za tri do četiri dana. Osim već navedenih blagodati, poboljšat će i probavu, što je također vrlo važno.

M.Z.