Amazon  skladište

O lošim radnim uvjetima u skladištima tvrtke najbogatijeg čovjeka svijeta Jeffa Bezosa već se pisalo, a britanski mediji sada su objavili i neke konkretne podatke, osim priča sadašnjih i bivših zaposlenika.

U Amazonova skladišta u Velikoj Britaniji u protekle tri godine hitna pomoć došla je barem 600 puta, prema podacima koji su pribavljeni prema Zakonu o slobodi informacija.

Najčešće tegobe radnika bile su problemi sa disanjem i bolovi u grudima, a u više od pola ovih slučajeva pacijente je hitna pomoć morala odvesti u bolnicu.

Samo u Amazonovu skladištu u Rugeleyu, u Staffordshireu, hitna pomoć je pozvana čak 115 puta između 2015. i 2017. godine.  Usporedbe radi, u obližnjem Tescovom skladištu iste veličine hitna pomoć je u istom periodu intervenirala osam puta.

Smrt za dušu, život kao u zatvoru

Amazon  skladište

Anketa Amazonovih radnika koju je proveo sindikat GMB daje alarmantnu sliku rada u skladištima ove kompanije.  Na stotine poziva hitnoj pomoći, upućuju trudne žene koje nam govore da su primorane stajati deset sati na dan, saginju se, propinju, podižu stvari, vuku teška kolica i hodaju kilometrima – bilo je čak i pobačaja i problema sa trudnoćom na poslu. Ništa od ovoga se ne događa u sigurnoj, ugodnoj radnoj sredini. Kompanije kao što je Amazon bi se trebale prema svojim zaposlenima ophoditi s poštovanjem, a ne kao prema robotima.

Radnici posao u Amazonu opisuju kao „smrt za dušu“ i „život u zatvoru“. Jedan zaposlenik tvrdi da je protiv njega pokrenut disciplinski postupak jer nije javio da je bolestan, dok je bio u bolnici nakon što je na poslu doživio epileptični napad.

Organizacija za prava radnika Organise nedavno je objavila rezultate ankete na 200 radnika Amazonovih skladišta, koji su ispričali kako im mjere vrijeme koje provode na pauzama za toalet, i da imaju sve veće norme zbog kojih i ne stižu na toalet, pa neki od njih na posao nose plastične boce u koje mokre.

James Bloodworth proveo je šest mjeseci radeći u Amazonovom skladištu i to iskustvo opisao u knjizi Hired: Six Months Undercover in Low-Wage Britain.

„Kada bih morao to opisati jednom riječju, to bi bio strah“, kaže Bloodworth. „Strah od toga da odeš u toalet, strah da uzmeš slobodan dan. Bojiš se da će te otpustiti ako nazoveš i kažeš da si bolestan“.

Amazon: Ne nadgledamo pauze za toalet

Iz Amazona su poručili kako slučaj trudnice koja je morala stajati po deset sati ne mogu komentirati „jer nemaju nikakve informacije o tome“, ali da inače kad doznaju da je neka žena trudna „blisko surađuju s njom“ kako bi otklonili moguće rizike. „Trudničko bolovanje u Amazonu može trajati i do četiri tjedna prije porođaja te uključivati do 16 tjedana na punoj plaći“, dodali su.

 „Pozivi hitnoj pomoći prije svega se odnose na osobne zdravstvene probleme, a ne na probleme na poslu. Amazon ima 43 posto manje ozljeda u prosjeku, u odnosu na druge kompanije koje obavljaju transportne i skladišne aktivnosti u Velikoj Britaniji“, priopćila je tvrtka.

Kažu kako primjenjuju „odgovarajuću diskreciju kada je riječ o politici odsutnosti“, i da „objektivno postavljaju norme produktivnosti, zasnovane na ranijim razinama učinka koji postiže naša radna snaga“.

 „Amazon uvjerava da svi njegovi radnici imaju pristup toaletima, koji se nalaze na svega par koraka od njihovih radnih mjesta. Radnicima je dozvoljeno da koriste toalete kada god im je to potrebno. Ne nadgledamo pauze za toalet“, poručili su iz tvrtke najbogatijeg čovjeka svijeta.

M.Z.