Genetsko nasljeđe koje smo dobili od roditelja često određuje način na koji starimo. Naš genetski kod kontrolira hormone odgovorne za starenje kože. Koža će se sigurno ponašati drugačije pod utjecajem tih hormona, ali kako oni utječu na kožu u dobi od 30 do 40 godina saznajte u tekstu?

Negdje u ranim tridesetim godinama (oko 31-33) tijelo usporava s proizvodnjom hormona rasta. Rezultat je često pojava sitnih linija i bora koje nastaju na području oko očiju, a možda i oko usta, što može biti (i trebao bi biti) prvi znak da počnete ozbiljno njegovati svoju kožu. Hormoni stresa često divljaju u toj dobi i koža ponovno prolazi kroz promjenu. U tom trenutku klijenti često dolaze k nama govoreći: ‘Počinju mi se vidjeti bore a ja još uvijek imam problema s nečistom, masnom kožom s prištićima . Pomozite! ‘

Zapravo, mnoge žene koje nikad nisu imale problema s prištićima kao tinejdžerice, često u tridesetima zbog povišene razine stresa dobiju akne.

Evo mojih savjeta za zdravu i lijepu kožu u 30-ima.

Upravljajte stresom kako biste smanjili izbijanje prištića.

Znamo da su tridesete godine stresno razdoblje u životu žene. Mnoge žene žongliraju obitelj, kućanstvo i karijeru. Stres ne samo da utječe na akne, već općenito pogoršava sveukupno stanje kože. Stres potiče prekomjerno lučenje nadbubrežne žlijezde koja izlučuje kortizol, koji je u stvari steroid, što zauzvrat stimulira lučenje lojnih žlijezda koje proizvode više ulja i čine kožu dodatno masnom. To je razlog zašto u razdobljima velikog stresa, ljudi  imaju problema s miteserima , aknama, masnom i upaljenom kožom.

Koristite pravilnu njege kože koja se fokusira na ublažavanje prvih znakova starenja. Budući da koža u tridesetima još uvijek može imati povremene prištiće i akne, svakako koristite lagane hidratantne kreme/serume koji sadrže anti-aging sastojke. Posebno ako još uvijek imate problema s prištićima trebali biste koristiti lagana sredstva za hidrataciju, serume i svakako koristite sredstva za čišćenje lica bez sulfata koja će omogućiti dubinsko čišćenje pora, ali neće ostaviti kožu suhom i zategnutom. Pogledajte Ageness ponudu tretmana za čišćenje i antiaging tretmane.

Koristite preparate za izbjeljivanje kože za rješavanje problema hiperpigmentacije i mrlja  uzrokovanih trudnoćom. Zbog povećanja hormonske aktivnosti za vrijeme trudnoće, mnoge mlade žene često dobiju hiperpigmentaciju. Ovo je vrlo frustrirajuće jer se mogu pojaviti smeđe  mrlje iznad usana, na obrazima ili na čelu. Uzrok su hormonalne promjene (povećanje razine estrogena) koji uzrokuje hiperprodukciju melanina.

Što napraviti?

Za  trudnice

Naša najbolja preporuka za sprječavanje hiperpigmentacije je da na svakodnevnoj bazi koristite preparate za izbjeljivanje kože ispod vaše dnevne kreme za sunčanje. Profesionalni tretman za izbjeljivanje kože poput http://ageness.com.hr/elemis-tretmani-lice/white-brightening-pigment-perfector/ idealan je jer se može raditi tokom cijele godine. Vitamini C & E su sjajni za suzbijanje stvaranja melanina. No, naravno, dok ste trudni, želite se odlučiti za tretmane na bazi prirodnih sastojaka za posvjetljivanje.

Svakodnevno nosite krema za sunčanje

Istraživanja pokazuju da 78% oštećenja kože nastalih tijekom života su uzrokovane  UV zračenjem. Vožnja u autu, šetnja ulicom, ispijanje kave na terasi samo zato što se ne sunčate ne znači da ste zaštićeni od UV zraka. Na dnevnoj bazi koristite kremu s UV zaštitom ili pak stavljate UV zaštititi faktor zasebno, primjenjujte ga svakodnevno na lice i vratu, 365 dana u godini, neovisno bila kiša ili sunce, bili vi vani ili unutra. Vaša koža će vam zahvaliti u kasnijim godinama koje dolaze!

Koristite blagi, antibakterijski gel za čišćenje lica

Budući da se kemijska svojstva kože mijenjaju tijekom vašeg menstrualnog ciklusa zbog podizanja progesterona, prebacivanje na blagi gel za čišćenje lica svakako može spriječiti izbijanje prištića. Savršeno sredstvo za čišćenje akni je ElemisTri Enzim ResurfaceWash ili ElemisBiotechWash koji koristi trio kiseline za dubinsko čišćenje pora. Budući da je bez sulfata, neće iritirati i dehidrirati kožu. Počnite otprilike tri dana prije nego što dobijete menstruaciju, jer se hormoni počinju mijenjati i nastavite kroz cijeli tjedan.

Smanjite unos mliječnih proizvoda

Budući da većini mliječnih krava daju hormone rasta, konzumacija mlijeka, sira i jogurta postaje čimbenik koji svakako mogu utjecati na endrogene hormone. Hormoni  oponašaju naše hormone koji potiču proizvodnju masnoće i loja u koži i tako stvaraju upalne akne. U području brade, oko usta i čeljusti mogu se pojaviti velike, bolne cistične akne. Svakako razmislite o izbacivanju svih mliječnih proizvoda na period od dva do tri tjedna kako biste utvrdili je li to možda uzrok vaših cističnih akni.

Ograničite rafinirane šećere i ugljikohidrate

Još jedan ključni aspekt sprječavanja hormonskih akni može imati veze s onim što konzumiramo. Ti brzi šećerni  i ugljikohidrati za kojima mnogo puta težimo tijekom menstruacije često mogu biti uzrok stvaranju još više akni. Šećeri mogu uzrokovati porast razine inzulina u krvi što također povećava lučenje sebuma i stvaranje akni. Stoga pokušajte smanjiti količinu ugljikohidrata i rafiniranih šećera, osobito prije menstruacije.

Kupite si dobru kremu za oko očiju

Svakako ju koristite ujutro i navečer. Imam mnogo klijenata u njihovim ranim tridesetim godinama, koji primijete prve promjene na svojoj koži baš na tom osjetljivom području oko očiju. Pogledajte naš tretman protiv starenja kože specijalno dizajniran za područje oko očiju.

Svaku večer očistite kožu i obavite svoju večernju njegu.

Nesvjesno diramo lice češće nego druge dijelove tijela.Stoga je važno temeljno očistiti kožu prije spavanja, kako bi se izbjeglo širenje bakterija koje mogu uzrokovati akne i prištiće. Činjenica je da bakterije rastu u masnoći. Dakle, ako možemo smanjiti količinu masnoće na koži, onda tehnički možemo uništiti akne uzrokovane bakterijama.

Imate li pitanje vezano uz ovu temu? Predlažemo da ga postavite na stranici Pitaj Sanju!

Autor: Sanja Buinjac, vlasnica Ageness Beauty Instituta, kozmetičarka po struci, wellness-koordinatorica, edukatorica za učilište Vimal u području wellness-masaža, tretmana lica i tijela te standarda i protokola u wellnessu. Godinama posvećena učenju i usavršavanju različitih metoda, tehnika i protokola za tretmane i dijagnostiku lica i tijela.

Uskoro donosimo savjete za kožu u 40-ima!