Crni kim (Nigella sativa) određen je uvjetima u kojima raste, oazama pustinja, gdje je toplo i gdje nema previše oborina. Ljekovite sjemenke i ulje koristili su se još u starom Egiptu, a u zapadnoj civilizaciji postali su popularni i sve češće korišteni tek u posljednjih četrdesetak godina.

Biljno ulje crnog kima sadrži bjelančevine, oko 50 posto nezasićenih masnih kiselina, ugljikohidrate, vitamine, minerale i skoro 1 posto eteričnog ulja. Treba napomenuti da nikako ne smijemo poistovjećivati biljno ulje crnog kima s eteričnim uljima običnog kima (Carum carvi) ili kumina (Cuminum cyminum).

Iako sve veći broj istraživanja koja se provode nisu još u potpunosti dokazala široku paletu djelovanja ulja crnog kima, sa sigurnošću se može reći da djeluje na uravnoteženje imunološkog sistema i na taj način pridonosi postepenom uklanjanju raznih bolesti i tegoba. Popis bolesti i tegoba kod kojih se crni kim pokazao učinkovitim je, zaista, impozantan. Bez pretjerivanja, možemo reći da oralno uzimanje ulja crnog kima pomaže kod liječenja tegoba dišnog sistema (astme, bronhitisa, alergijskog rinitisa), kao prevencija nastanka sezonskih alergija, jetrenih i želučanih tegoba, grčeva, otežane probave, hemoroida, autoimunih bolesti (multipla skleroza), dijabetesa, bolova u zglobovima, visokog krvnog tlaka, povišenih masnoća u krvi, glavobolja, oslabljenog imuniteta, kao i nekih vrsta karcinoma. Ulje crnog kima može se, također, nanositi i dermalno pa može biti od velike pomoći kod atopijskog dermatitisa, ekcema, gljivica na koži, lišajeva, psorijaze, akni i u sprečavanju bora.

U kapsulama – Ulje crnog kima pomaže u tretmanu alergija, smanjivanja masnoća, oboljenja jetre. U specijaliziranim trgovinama i ljekarnama ulje crnog kima može se pronaći u kapsulama, ali je uvijek bolja i veća iskoristivost ulja ako se konzumira u izvornom obliku.

Plod i cvijet – Crni kim je biljka koja naraste do 30 centimetara visine. Ima bijelo-plave cvjetove i crne plodove (sjeme). Plod, odnosno sjemenke, koriste se kao začin u kulinarstvu, a hladnim prešanjem iz sjemenki se dobiva biljno ulje koje je izuzetno dobro za zdravlje.

Ulje – Ulje crnog kima, zbog specifičnog okusa i mirisa, mnogima nije baš ugodno za konzumiranje pa, da biste izbjegli nelagodu prilikom gutanja, možete ga staviti u malu količinu nekog gustog voćnog soka ili pomiješati sa medom.

Sa medom – Sjemenke crnog kima najviše se koriste prirodno zaslađene sa medom. Med kojem je dodan prah od sjemenja crnog kima, brza je nutritivna bomba. Brza, jer obiluje fruktozom i glukozom, šećerima koji najbrže potiču probavu i apsorpciju aktivnih sastojaka u krv, nutritivna, jer sadrži širok spektar mikro i makronutrijenata i raznih zaštitnih biološki aktivnih spojeva.

Istraživanja – Iako se o tačnim terapeutskim mehanizmima djelovanja još vode diskusije i rasprave, farmakološki učinci su potvrđeni u brojnim naučnim studijama. I zato, dok prava zima još nije stigla, najbolji je trenutak za postepeno pojačavanje imuniteta kako bi se na vrijeme započelo sa prevencijom nadolazećih simptoma gripe i prehlade.

M.Z.