dunja

Plod dunje bogat je vitaminima i kalijem koji snižava krvni tlak, pomaže u regulaciji kolesterola i probavnih tegoba. Svježi plod bogat je željezom, a sadrži i kalcij, magnezij i natrij. Iako je najčešće poznato da ova voćka se koristi u pripremi slatkih premaza i želea, ali je ujedno i ljekovita, pa je jesen idealno vrijeme da se dunja iskoristi i za pripremu čajeva i drugih korisnih pripravaka koji se mogu koristiti u toku cijele godine.

Za ovu voćku se smatra da potiče iz sjevernog Irana, gdje je rasla kao samonikla biljka. Stablo ove voćke može narasti i do sedam metara i podsjeća na jabukovo stablo. Razlog zbog kojeg se najčešće jede sirova jeste što joj je kora debela a meso oporo i gorko.

Zbog visokog udjela kalija može biti korisna u regulaciji hipertenzije, odnosno povišenog krvnog tlaka. Uz to, bogata je vlaknima i pektinom pa je idealno voće za sve koji žele izgubiti tjelesnu težinu – naravno, samo ako se kuhane i pečene dunje jedu bez šećera. Dunjin plod također pomaže kod probavnih smetnji i u regulaciji kolesterola zbog pektina koji snižava “loši” LDL kolesterol, a povisuje “dobri” HDL kolesterol. Osim ploda, ljekovita svojstva imaju i sjemenke te listovi dunje.

U liječenju sjemenkama dunje ne koriste se zdrobljene, nego se sluz koju ispuštaju u dodiru s vodom koristi kod niza kožnih tegoba, od raspucalih usana, opekotina pa do dekubitusa, te u brojnim kremama i mastima za njegu kože.

Čaj od dunjinih sjemenki također liječi i nesanicu, ublažava napetost i otklanja neugodan zadah, a pomaže i protiv kašlja. Imate li dunju u vrtu, sigurno znate da se radi o vrlo otpornom stablu koje kad dosegne punu veličinu, svake godine rađa sve više plodova koje ne bi trebalo pustiti da propadnu. Kako iskoristiti dunju i u koju svrhu?

Usna šupljina – Dvije žlice mješavine jednakih dijelova sjemena dunje, žalfije i kamilice pa ih prelijte s 250 ml vrele vode, ostavite da odstoji dva sata, procijedite i ispirite usta.

Čir na želudcu – Po 1 žlica sjemena dunje i lana prelijte šalicom hladnog čaja od kamilice, dobro promiješajte, ostavite da odstoji jedan sat i procijedite. Pijte nezaslađeno pola sata prije jela 2-3 puta na dan.

Čaj od ploda – Operite, očistite i prerežite dunju na četiri dijela. Uklonite sjemenke i tvrdi dio oko njih, a mesnati dio izrežite na listiće i odmah ih stavite u litru vode, da ne bi promijenile boju. Lagano kuhajte od 15 do 20 minuta, a zatim ostavite da se ohladi. Procijedite ga i pijte u gutljajima u toku dana. Ovaj čaj blagotvorno djeluje na dišne organe, smiruje kašalj, promuklost i ublažava simptome bronhitisa.

Voćno sladilo – Sameljite kilogram dunja, iscijedite sok, a zatim mu dodajte 2 kg šećera i kratko prokuhajte. Ulijte u sterilizirane boce i upotrebljavajte za zaslađivanje ljekovitih čajeva.

Čaj od lista – Čaj od lista dunje povoljno djeluje na cjelokupan probavni sistem, regulira probavu i zaustavlja dijareju (proljev). On često može biti povezan s nekom bakterijskom ili virusnom infekcijom, a čaj od dunje će smiriti i otkloniti upalu sluznica želudca i crijeva. Kako biste pripremili čaj, 3 osušena lista dunje prelijte šalicom vrele vode (250 ml) i poklopite, ostavite da stoji 15-20 minuta, a zatim procijedite i pijte kao topao čaj 1-2 puta dnevno. Poželjno je da ne zaslađujete čaj i da koristite osušeno lišće.

M.Z.