Stoljećima unatrag lošinjski arhipelag krije u sebi prirodne raritete, ali suvremeno doba donijelo je novu atrakciju koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim. To je muzej Apoksiomena koji je koncipiran na način da antičku legendu prikazuje kroz suvremenu priču. Time je postignut susret modernog doba s arhaičnim vremenom minulih tisućljeća. U današnje vrijeme događa se pad interesa za kulturološke vrijednosti kod mlađih generacija. No, ova institucija je zasigurno ostvarila svoj doprinos za animiranje javnosti prema kulturnoj baštini.

Ovaj antički brončani kip datira stoljećima prije nove ere, a pronašao ga je belgijski ronilac 1999. godine. Postoje brojne legende da je statua izbačena s broda kako bi se olakšala plovidba tijekom nevremena ili pak kao žrtva bogovima. Predstavlja sportaša, mladog atlet u trenutku struganja pijeska sa svoga tijela nakon natjecanja. Nakon dugogodišnjeg restauriranja, lošinjski kip je najcjelovitiji i najbolje očuvan od devet do sada poznatih prototipova Apoksiomena. Najpoznatiji je brončani kip iz muzeja u Beču.

 

View this post on Instagram

 

Check out our new jordans

A post shared by Mihaela Perić (@mihaelaperic) on

Lošinjsko kristalno bistro veliko morsko plavetnilo koje savršeno odražava ljepotu, tišinu i moć Jadrana, s Apoksiomenom je dobilo novu notu atraktivnosti.

 

View this post on Instagram

 

Psychedelic room, back to the 60′ ?

A post shared by Božidar A. Kolerič (@beartangel) on

Arhipelag je poznat po brojnim  bajkovitim malim otocima. Otok Ilovik je poznat kao otok cvijeća, dok je Susak atraktivan po svojim pješčanim plažama. Svojevrstan raritet je i otok Unije koji sa svojih 100-ak stanovnika tijekom zime pruža odmor u tišini ljepote prirode. Otok Lošinj je sa svojih više od 900 autohtonih vrsta proglašen klimatskim lječilištem još daleke 1892. godine.

Napisala: Daria Šimundić