Sigurno se slažete da nema ničeg boljeg od dobre šalice kave za početak dana. No, za ljude sa sindromom kroničnog umora postoje zdraviji načini povećanja energije.

Uzimajući u obzir činjenicu da se milijuni ljudi oslanjaju na kofein kako bi si dali podršku tijekom dana, može se činiti dobrom idejom okrenuti se stimulansu za borbu protiv kroničnog umora, ali liječnici savjetuju zdraviji način ‘boostanja’.

Jedan od bitnih razloga zašto se kofein ne preporučuje kao energetski poticač ljudima s kroničnim umorom je taj što su njegovi učinci vrlo kratkotrajni. ‘Kofein je, poput šećera, morski pas za životnu energiju’, kaže Jacob Teitelbaum, dr. Med., Medicinski direktor nacionalnih centara za fibromijalgiju i umor. ‘Kofein pruža početni porast energije, ali oduzima više nego što daje, ostavljajući ljudima žudnju za još više šećera i kofeina.’

Štoviše, dodaje dr. Teitelbaum, kofein može pogoršati druge mehanizme u tijelu koji dovode do umora. ‘Kofein zapravo pojačava iscrpljenost nadbubrežne žlijezde i nizak šećer u krvi, pojačavajući simptome tjeskobe i stresa i umora’, kaže on.

Međutim, Teitelbaum kaže da se kofein ne treba izbaciti do kraja. Kao i kod većine stvari, on naglašava umjerenost, osobito za pacijente sa sindromom kroničnog umora. ‘Jedna šalica kave, ili po mogućnosti čaja, ujutro za početak je u redu, ali nakon toga preporučujem bez kofeina.’

Stimulansi koji mogu pomoći kroničnom umoru

Nisu svi stimulansi loši kada je u pitanju liječenje kroničnog umora. Teitelbaum je proučavao jedan prirodni stimulans, nazvan D-riboza, koji bi mogao pomoći. ‘Sada smo dovršili dvije studije koje pokazuju da jedna čašica D-riboze (5 grama) tri puta dnevno tijekom tri tjedna, a zatim dvaput dnevno nakon toga povećava energiju u prosjeku od 45 do 60 posto u bolesnika sa sindromom kroničnog umora.’ kaže Teitelbaum. Ima negativan glikemijski indeks, pa je od velike pomoći kod povećanja energije. B vitamini i magnezij također su vrlo važni.’

John Salerno, dr. Med., Stručnjak za sindrom kroničnog umora iz New Yorka, dodaje nekoliko drugih prirodnih dodataka koji mogu također pomoći kod simptoma sindroma kroničnog umora. ‘Suplementi poput L-karnitina, koenzima Q10, vitamina B12 i L-taurina djeluju vrlo lijepo i nemaju nuspojave’, kaže dr. Salerno. Obavezno razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego što započnete bilo koji režim suplementacije.

Jedan zanimljiv razvoj u potrazi za odgovorima na sindrom kroničnog umora je da lijekovi propisani za poremećaj hiperaktivnosti deficita pažnje (ADHD) mogu također pomoći u liječenju sindroma kroničnog umora. ‘Zanimljivo je da lijekovi ritalin i dekserin mogu biti vrlo korisni u nižim dozama kod onih sa sindromom kroničnog umora, jer pomažu u stabiliziranju niskog krvnog tlaka i niske razine dopamina koji se nalaze u sindromu kroničnog umora’, kaže Teitelbaum. Kao i kod bilo kojeg lijeka, najbolje je pitati svog liječnika koji lijekovi vam mogu pomoći.


Izvor: Cover Style