Ova biljka ima nekoliko naziva, a jedna od tih su dobri, pitomi i veliki sljez. Najčešće se koristi za liječenje dišnih organa. U medicini se upotrebljava kao sredstvo koje se odlično pokazalo u oblaganju sluzokože. Pored ovih blagodati, liječi kožu, smiruje otoke i crvenila. Njegova upotreba je neograničena i ulazi u sastav mnogih lijekova ali i raznih krema i kozmetičkih proizvoda.
Od ove ljekovite biljke najviše se koristi korijen i to jednogodišnji jer sadrži najviše sluzi. Čaj od bijelog sljeza za kašalj se pravi od korijena biljke.

Bere se u listopadu, obrađuje se, suši a zatim se sjecka. Prilikom sušenja ne smiju se koristiti visoke temperature jer se može narušiti kvalitetu biljke. Korijen bijelog sljeza sadrži 35 % sluzi, 35 % škroba, 10 % saharoze, 10% pektina i drugih materija. Okus mu je slatkast, a struktura spužvasta. Osim korijena ljekoviti dijelovi bijelog sljeza su i list i cvijet.

U narodnoj medicini sljez se koristi kao laksativ. Za tu potrebu priprema se malo jači čaj koji popijete odjednom. Nakon njega potrebno je popiti 2 – 3 čaše čiste vode kako bi brže prošao kroz probavni trakt. Bijeli sljez možete koristiti koliko god je potrebno.
Posjeduje nevjerojatna inflamatorna svojstva i služi za vanjsku i unutrašnju primjenu. Pomaže kod upala u probavnom traktu, liječi razne upale usta kao i gastritis i kolitis. Također ublažava, smiruje i liječi čireve, razne vrste opekotina i otečene vene.
Preporučuje se za redovnu upotrebu osobama koje su sklone alergijama i onima koji imaju osjetljivu kožu. Oslobadja svraba, otoka, crvenila i gušenja. Iz tog razloga se često koristi u kozmetici posebno u kremama poslije sunčanja.

Čaj od bijelog sljeza – stavite vodu na vatru i ostavite da zakipi. U šalicu stavite jednu ravnu jušnu žlicu korijena bijelog sljeza. Zatim prokuhanu vodu prelijte preko sljeza u šalici i poklopite tanjurićem. Ostavite sa strane kako bi se napitak ohladio. Poslije 2 do 3 sata čaj procijedite. Tokom dana čaj od sljeza pijte u gutljajima u razmacima od nekoliko minuta.

Sirup od bijelog sljeza – Pripremite 50 g korjena bijelog sleza koji ćete upotrebiti za napitak. Potopite ga u 3 dcl hladne vode pa ostavite neka se natapa 12 sati. Odcijedite tekućinu i pomiješajte je sa 1 kg domaćeg meda. Možete koristiti i tekućine od natopljenih malina, ribizla ili višnje, kako bi dodali okus sirupu.

Ovaj prirodni lijek za kašalj obavezno čuvajte na hladnom i suhom mjestu. Konzumirajte ga svaka dva sata po jednu jušnu žlicu.
Kontraindikacije kod korišćenja čaja od sljeza nisu poznate. Međutim, treba biti oprezan i ne treba pretjerivati. Čaj od sljeza za kašalj je dozvoljen i za bebe, ali samo nakon što ste konzultirali pedijatra. Isto tako i sirup od bijelog sljeza treba odobriti bebin liječnik. Ne preporučuje se konzumiranje napitka trudnicama i dojiljama.
M.Z.